TABMA celebrates NSW Awards

by | Nov 4, 2022

TABMA NSW Awards Winners 2022 display their awards on stage

TABMA NSW Awards Winners 2022.

 

For the first time since 2019, the Timber and Building Materials Association (TABMA) Australia celebrated the TABMA NSW Award finalists and announced the winners at a dinner in Sydney on Friday 28 October.

The TABMA NSW Awards recognise outstanding businesses in the NSW timber industry as well as individuals who are excelling in their work. There were also four national categories announced including Andrew Bone TABMA Member of the Year, TABMA Host Employer of the Year, Student of the Year and Trainee/Apprentice of the Year.

This was also the first year for the Safety Culture Award and the REAL Difference Award which recognise businesses and people who make positive contributions to the industry.

TABMA Australia CEO, David Little said it was great to have the industry together again celebrating the outstanding achievements by organisations and individuals.

“These awards are highly important as they give recognition to those who are working hard to improve industry standards, deliver high quality products and contribute to enhancing our positive industry reputation. Congratulations to all the finalists for their efforts and contributions to the industry and of course to our winners.”

“It is clear there is no shortage of talent in the timber and building materials industry so we look forward to continuing to recognise and celebrate your efforts,” said Mr Little. 

 

2022 TABMA NSW Award winners:

National Awards:

  • The Andrew Bone TABMA Member of the Year: Big River Group (Australia wide)
  • Host Employer of the Year: Williams Group Australia (Australia wide)
  • Student of the Year: Isaac Griffin, Dahlsens Building Centres (Ulladulla, NSW)
  • Trainee/Apprentice of the Year: Gus Leckie, Advanced Truss Systems (Morningside, QLD)

 

NSW Awards:

  • Safety Culture Award: NHS (Newcastle, NSW)
  • Best Timber Merchant: Swadlings Timber & Hardware (St Peters, NSW)
  • Best Building Materials Centre: United Building Products Trade Centre (Albion Park Rail, NSW)
  • Best Timber Frame & Truss Operation: Northwest Frames & Trusses (Taminda, NSW)
  • Best Timber Manufacturing Operation: Ultraflex Architectural Linings (Condell Park, NSW)
  • Best Timber Wholesaler: Meyer Timber (Penrith, NSW)
  • Best Timber Wholesale Sales Representative: Ryan Govier, ITI Australia (Sydney, NSW)
  • The REAL Difference Award: Peter Dewsbury, Hudsons Building Supplies (Sydney, NSW)